CZ/ENG
 

Aktuality

Aktuálně

Část výstavy Městské zásahy Ostrava 2013 je k vidění v porubské knihovně na ulici Vietnamská 1541/3 od 2/7/2015 až 31/7/2015. www.kmo.cz

 

Katalog Městských zásahů Ostrava 2013

Konečně byl vydán katalog ke stejnojmennému projektu a výstavě Městské zásahy Ostrava 2013 / Urban Interventions Ostrava 2013. Jedná se o dvojjazyčnou publikaci, aby si i cizinci mohli přečíst, co by Ostraváci rádi změnili ve svém městě a které místa vidí jako kritická, problematická, zablokovaná. Katalog vydalo Multižánrové centrum Cooltour s VŠB, podpořil jej Magistrát města Ostravy a několik místních sponzorů, za to všem děkujeme. Tímto krokem se zase rozvířila diskuse o veřejném městském prostoru, která již několik let probíhá v po celém světě a v Ostravě je ožehavým tématem. Mezi zásahy můžete nalézt návrhy profesionálů i amatérů, studentů stavební fakulty, kteří poskytly své nápady bezplatně jako dar městu, v kterém žijí. Katalog je k dostání v Cooltouru v centru Ostravy nedaleko Masarykova náměstí.

 

ARCHIKULTURA 2014 - Moderovaná debata na téma Městské zásahy a Zažít město jinak 17-3-2014 v 18:00 hod., KRNOV

 Od 17:00 proběhne ve Spolkovém domě U kina zahájení výstavy PROMĚNY TOVÁRNY V CENTRU MĚSTA. Výstava ukazuje vývoj centra města Krnova v jeho historických souvislostech a plány na proměnu bývalých továrních budov mezi ul. Barvířská a Soukenická. 

Od 18hodin začne moderovaná debata se členy ostravského Multižánrového centra Cooltour na téma Zažít město jinak a Městské zásahy.

Obě akce jsou součástí mezinárodního festivalu ARCHIKULTURA 2014. Festival organizuje ostravské sdružení Kabinet architektury a letos proběhne již 6. ročník. V Krnově se uskutečňuje poprvé a to pod názvem KRNOVSKÉ MEZIDOMÍ - 2014. Jeho cílem je přiblížit veřejnosti architekturu a její vztah ke kultuře. Program, který proběhne v Krnově od 17.3. - 28.3. 2014, se zaměřil na téma oživení veřejného prostoru města. 

 

Přednáška v Minikinokavárně 27-2-2014 v 19:30 hod.

Promítání posledního dílu z trilogie dokumentů Garyho Hustwita o designu s názvem Urbanized. Dokument zkoumá širokou škálu urbanistických projektů ve dvanáctce měst napříč celou planetou, od iniciativ zasahujících do masivní infrastruktury až po dočasné zásahy. Dokument tak otevírá globální diskuzi o budoucnosti našich měst.

Po promítání dokumentu následovaly prezentace ostravských projektů se společným jmenovatelem veřejného prostoru, včetně prezentace o Městských zásazích, a diskuze s autory projektů. Diskuze se zúčastnil také hlavní architekt města Ostravy, pan Cyril Vltavský.

 

Autorské prezentace III 29-1-2014 v 17:30 hod.

Pavel Buryška * XtopiX / Radim Václavík * ATOS-6 / Ondřej Lipenský / Michal Záhora / Martina Mlčochová, Patrik Bílý a Jakub MillerJiří MikaLukáš Výtisk a Zuzana Hartlová / Dvojí pojetí / Jaromír Materna / Petr Doležal

HOST večera: Yvette Vašourková  – koordinátorka projektů v CCEA a studiu MOBA / Přednáška na téma: Městské zásahy v rámci aktivit CCEA a MOBA

 

Autorské prezentace II 22-1-2014 v 17:30 hod.

Aleš Vojtasík * OSA projekt / Radim Václavík * ATOS-6 / Vendula Šafářová * OSA a projekt art project TOM/ Tomáš Čech / Tomáš Janča * OSA projekt / Radek Svoboda / Ondřej Vysloužil / Magda Cigánková Fialová /  Petr Žák / Jiří Halfar  / Jan Šnéberger

HOST večera: Matúš Vallo – autor projektu Městské zásahy / Přednáška na téma: Nové role architekta

 

Autorské prezentace I 15.1.2014

Petr Svoboda / Dominik T. Petr * Architektonická skupina OVA / Martin Chválek * OSA projekt Hana Arletová / David Kotek * Projektstudio EUCZEliška Macková / Ondřej Homa Libor Novotný / Kristýna Pavelková a Karin Grohmannová

Zásahy Ostravy 2013 - zhodnocení projektu  - koordinátorka projektu Soňa Frídlová

Autorská prezentace byla zábavná, přišlo 50 lidí, Soňa shrnula odevzdané zásahy, Jiří účastníky moderoval. Poté v kavárně vznikla diskuze o sdílených ulicích a Elišky originální prezentaci v šatech, či rozhledně, nebo jen potenciálu Ostravě...přijďte se s náma pobavit o návrzích na výstavě.

 

VERNISÁŽ 10.12.2013 od 17:00 hod.!!!

Na vernisáž ( v Multižánrovém centru Cooltour) přišlo necelých 160 lidí. Byl to úspěch!!!. Děkujeme všem účastníkům za návrhy, a ostatním za podporu- pište, mluvte o Městských zásazích...Koukněte zde : http://www.polar.cz/archiv/video/regionalni-zpravy-polar-11-12-2013-17-00#cast-689612.11.2013

 

12.11.2013

Přednáška o Městských zásazích Ostrava 2013 na VŠB TUO Ostrava, na Stavební fakultě katedra městského inženýrství a druhá přednáška na katedře pozemního stavitelství, akci podpořili vedoucí katedry městského inženýrství Ing. Česelský PhD. a Ing.arch. Paclová PhD., přednášela Vendula Šafářová za MZO. Děkujeme všem a těšíme se na jejich nápady, které řeší jak udělat Ostravu lepší město pro lidi.

29.10.2013

Přednáška o Městských zásazích Ostrava 2013 na Filosofické fakultě katedra filosofie v Ostravě, akci podpořila prof. Zdeňka Kalnická,a přednáška na katedře sociologie u M.A. Nicole Horákové Hirschlerové Dr. phil.,  a Mgr. Petry Šobáňové PhD. přednášela Vendula Šafářová. Děkujeme všem za podporu a účast!

23.10.2013

Přednáška o Městských zásazích Ostrava 2013 na Fakultě umění v Ostravě, akci podpořil výtvarník Libor Novotný, přednášela Vendula Šafářová. Děkujeme všem za účast!

15.10.2013

Přednáška o Městských zásazích Ostrava 2013 na Pedagogické fakultě v Ostravě, akci podpořil výtvarník Ondřej Vorel, přednášela Vendula Šafářová. Děkujeme všem za účast!

5.10.2013

Na Den architektury jsme zorganizovali architektonickou procházku Slabá silná místa centra Ostravy, necelých 70 účastníků od malých až po starší prováděla Vendula Šafářová s Radimem Václavíkem, který citoval inspirativní myšlenky z Města pro lidi od dánského architekta Jana Gehla. Během procházky účastníci diskutovali o veřejném prostoru, vyplňovali anketu, kde popisovali své pocity z konkrétních ulic a domů v centru, na závěr Vendula sesbírala losy a proběhlo jednoduché losování. 

26.7.2013

Od dneška můžete přidávat své podněty prostřednictvím nového interaktivního formuláře.

1.7.2013

Spuštěny zkušební webové stránky.